Актуальність реформи ринку факторингу в Україні

Фінансово-кредитний сектор в Україні продовжує перебувати в глибокій кризі. За статистикою Європейського банку реконструкції і розвитку рівень фінансування дебіторської заборгованості в Україні складає лише 0,1% обсягу виробництва. Для порівняння – в Польщі цей показник сягає 8% ВВП.

Думаю, не помилюсь, якщо зауважу, що оживити становище можливо за допомогою факторингу. Втім, наразі в цій сфері теж спостерігається серйозний занепад. За інформацією НБУ в другому кварталі 2020 року послуги факторингу склали лише 14,6 млрд. грн., в той час як в першому кварталі вони сягнули 22 млрд. грн. Дуже істотне скорочення. І хоча кількість компаній, які уклали договори факторингу зросла, проте сама кількість договорів зменшилась. Так, на січень-березень маємо 16,26 тис. договорів факторингу, які уклали 664 компанії. В квітні-червні компаній вже 732, а ось договорів лише 15,6 тис. В той же час у згадуваній Польщі ринок факторингу постійно зростає: його вартість оцінюється в 66 млрд. євро, а обслуговує він більше 18 000 компаній.

Факторинг – це порятунок для бізнесу, який перебуває в кризі

Змінити ситуацію зможе реформа ринку факторингу, яка забезпечить зростання його обсягів. Особливо це важливо в умовах COVID-пандемії, яка щодня сильно б’є по  малому і середньому бізнесу, і кінця якій не видно. Саме факторинг гарантує:

  1. Малі і середні підприємства, яким наразі тяжко отримати кредит, отримають розширений доступ до фінансування та позбудуться боргів.
  2. Наявність робочих місць в сферах, які опинились під загрозою в наслідок пандемії та кризи.
  3. Оздоровлення фінансово-кредитної ситуації, шляхом ліквідації «мертвих кредитів».
  4. Забезпечення сплати податків.

То ж, наразі необхідно створити умови для зростання факторингу.

Реформа факторингу під увагою

Тішить, що такої ж думки притримується і НБУ, який в цьому питанні тісно взаємодіє з ЕБРР та створеною в Україні робочою групою з факторингу. Так, в жовтні цього року відбувся спільний вебінар Національного банку України та ЄБРР на тему факторингу. Обговорювались важливість розроблення нормативно-правової бази для розвитку факторингу, шляхи залучення фінансування для малого і середнього бізнесу з одночасним підвищенням їх фінансової стабільності. Також, представники ЄБРР зазначили, що становище в Україні вимагає прийняття закону про факторинг та розробку ефективної регуляторної політики для контролю за його діяльністю.

Згадувана «робоча група з факторингу» складається з представників банків і небанківських фінансових організацій, яка співпрацює з НБУ. Наразі вони погодили низку заходів, зокрема:

  1. Відокремлення факторингу від процедури стягнення боргу;
  2. Запровадження маркетингу факторингу;
  3. Бізнес-освіта для учасників ринку;
  4. Розвиток автоматизованого документообігу з мінімальним застосуванням паперу;
  5. Розробка більш дієвих механізмів захисту прав кредиторів.

До того ж, Нацбанк висуне пропозиції поліпшення законодавчого регулювання сектора та здійснить перегляне наявну оцінку ризиків, пов’язаних з факторингом. Після цього буде створена система страхування факторингових ризиків.

Отже, є дійсно сподівання, що скоро ринок українського факторингу отримає новий і потужний імпульс, що допоможе оздоровити економіку.

Володимир Поляков, адвокат, директор ТОВ «ФК «Стандарт Кепітал»

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *