Банки, реструктуризація боргів і факторинг

Сьогодні одна з найбільш актуальних тем в кредитно-банківській сфері – це продовження мораторію на стягнення валютних боргів за іпотекою. Нагадаю, що він триває з 2014 року і нещодавно продовжений до 21 квітня 2021 року (детальніше дивиться тут).

Продовження мораторію викликало чималі занепокоєння в представників банківської сфери. Бо він дійсно зв’язує банкам руки в боротьбі з недобросовісними позичальниками. Проте в своїй практиці я зіткнувся з тим, що чимало людей вважає, що мораторій – це автоматичне прощення їм боргу. І іноді довести їм, що це помилкова точка зору, що мораторій – це тільки відтермінування, а платити все одно прийдеться, доволі складно. Наслідком останнього стало те, що чимало позичальників взагалі припинили обслуговувати свої борги перед банками, ігноруючи нагадування. Банки втрачають рентабельність, кількість непрацюючих кредитів зростає. На початок цього року рівень не працюючих кредитів сягав 48,4 %.

В цих умовах деякі банки почали позбуватися проблемних кредитів, продаючи їх різним «чорним колекторським компаніям». Ті вже поводять себе з боржниками не так дружелюбно, як банк, в наслідок чого виникають гострі конфліктні ситуації, на кшталт виселення боржників з житла, без жодних намірів порозумітися.

Співробітники Нацбанку почали поступово нагадувати про неминуче закінчення мораторію на стягнення валютних боргів. А отже, саме час для боржників замислитись над тим, що буде далі.

Реструктуризація боргів і кредитів – оптимальний вихід для боржника і банка

Півроку мораторію – це не дуже великий термін, який скоро закінчиться. В цих умовах, оптимальним рішенням і для боржника, і для банку-кредитора, є реструктуризація заборгованості. Особливо в умовах, коли українці мають в своєму розпорядженні дієвий та ефективний інструмент позбавлення від боргів – сучасний факторинг.

Діючий мораторій не забороняє реструктурувати заборгованість прямо зараз. Навпаки, ризикну передбачити, що саме під час мораторію принаймні деякі банки радо підуть на досягнення умов погашення боргу, які будуть вигідні позичальнику. Це тому, що здебільшого банкам невигідно примусово стягувати заставу, з якою потім прийдеться багато морочитись. Банкам потрібні гроші! Як наслідок, вони прагнуть уникнути «війни з боржником», досягнувши вигідних умов для обох сторін. Наприклад, позичальнику можуть пробачити нараховані раніше штрафи та пені, зменшити розмір кредиту, а відправною крапкою в подальшому погашенні боргу стане ринкова вартість житла.

Іншим варіантом позбавлення від боргів і збереження нерухомості є факторинг. Принципи роботи сучасного факторингу детально розкрито в цій статті, тому  повторюватись тут не буду. Лише зазначу, що нерідко факторинг вигідніший, ніж домовлятися з банком на пряму. Все залежить від конкретних умов договору і суми боргу. Досвідчений юрист з фінансового права спочатку ретельно проаналізує вашу ситуацію, а потім знайде спільні точки дотику на переговорах з банком.

Таким чином, перемовини з банком і, або досягнення консенсусу в питанні погашення боргів, або застосування факторингу – це оптимальний шлях, який задовільнить і банк, і позичальника. Боржнику треба тільки скористатися цією можливістю.

Тому вважайте мораторій часом на реструктуризацію вашої заборгованості. Використайте цю можливість!

Володимир Поляков, адвокат, директор ТОВ ФК «Стандарт Кепітал»

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *