Банківське шахрайство: як добитися справедливості?

Життя наповнено несподіванками та непередбаченими ситуаціями. Якщо ти слідуєш букві закону, намагаєшся все робити правильно, то це не значить, що ти уникнеш судової тяганини та проблем з відстоювання своїх прав.

У цій статті мова піде про недобросовісну поведінку Банків стосовно боржників.

Як Ви вже знаєте з наших попередніх статей, періодично Банки продають свої активи у вигляді проблемних заборгованостей. Це їх звільняє від тягаря самостійно стягувати з боржників заборгованість, яку вони не бажають сплачувати. Таким засобом вони отримують певну компенсацію від нового кредитора.

Банк продає сплачені борги? Буває і таке!

Уявимо таку ситуацію: боржник погасив свою заборгованість, однак Банк, з лише йому відомих причин, не закрив кредитні зобов’язання, не долучив до матеріалів справи довідку про відсутність заборгованості та вирішив продати цей актив іншій компанії. Чи можливо таке?

Як показує наша практика – так! Це не добросовісна поведінка, шахрайство, проте випадки такої поведінки існують. Мотиви цього відомі лише Банку.

Результат: новий кредитор купив право вимоги до боржника за кредитними зобов’язаннями. Банк передав матеріали справи, де відсутні квитанції про остаточну сплату Боржником всієї суми заборгованості. Таким чином, Новий кредитор намагається достукатись до Боржника та все ж стягнути кошти. Будемо чесні, варіантів стягнення коштів з боржників існує досить багато. Вони зводяться до тих засобів, які мають законне підґрунтя та тих, якими користуються так звані «колектори».

Допустимо, що в ході реалізації діяльності із стягнення заборгованості, Новий кредитор та Боржник все ж виявили не відповідність переданої Банком суми заборгованості. З’ясували, що у людини відсутні будь-які зобов’язання перед Банком. Це не складно зробити за допомогою наявних документів та за допомогою юристів.

Що робити, якщо Банк діє як шахрай?

Що робити в цій ситуації??? Чи можливо покарати Банк?

У даному випадку шляхи Боржника та Нового кредитора розходяться. Кожен з них тепер має діяти самостійно. Зокрема, Новий кредитор в першу чергу повинен звернутись до суду для захисту своїх прав.

Ось з цього моменту докладніше. Статтею 8 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлюється право покупця на розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми у випадку фальсифікації товару продавцем або виявлення істотних недоліків. Договором відступлення права вимоги є купівлею у Банку прав вимоги до боржника. Отже до договору відступлення прав вимоги можуть розповсюджуватись положення, щодо захисту прав споживачів.

Статтею 203 Цивільного кодексу України встановлюється, що правочин повинен спрямовуватись на реальне настання правових наслідків.

Крім того, відповідно до висновку Верховного Суду, відступлення права вимоги може здійснюватися тільки відносно дійсної вимоги. Так, як у вказаному випадку вимога відсутня і всі зобов’язання приводяться до стану, що існували на момент вчинення дії. Тобто права вимоги переходять до Банку, а Банк повертає кошти, що були сплачені Новим кредитором.

На даній стадії Новий кредитор може лише додатково стягнути з Банка кошти на судові витрати, у тому числі на адвокатську допомогу

Далі черга діяти за колишнім боржником. Проте мова про це буде йти в нашій наступній статті.

Захищайте себе, відстоюйте свої права та будьте здорові!

Молдованов Д.В., Ph.D., старший юрисконсульт Факторингової компанії «Стандарт Кепітал»

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *