Імітація захисту кредиторів чи зародок дієвого правового механізму захисту кредиторських прав?

Імітація захисту кредиторів чи зародок дієвого правового механізму захисту кредиторських прав? Враження від Законопроекту № 4547 – у перерві між двома читаннями.

20 травня 2021 року Верховна Рада України прийняла за основу Законопроект № 4547 «Про внесення змін до статті 128 Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей набуття Фондом гарантування вкладів фізичних осіб статусу цивільного позивача».

267 народних обранців підтримали ідею підвищення ефективності інструментів, які використовує Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (надалі за текстом — Фонд) задля задоволення вимог кредиторів банків, що виводяться з ринку.

Законопроект спрямовано на створення додаткової юридичної можливості для повернення активів збанкрутілих банків та притягнення колишніх власників та керівників банків, що виводяться Фондом з ринку, до відповідальності за заподіяння збитків та моральної шкоди.

Спосіб вирішення зазначеної проблеми парламентарями було обрано доволі радикальний – шляхом внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України, надаючи Фонду процесуального статусу цивільного позивача, а текст зміненої норми права виглядає таким чином:

«Цивільний позов в інтересах кредиторів неплатоспроможного банку або банку, щодо якого було прийнято рішення про ліквідацію з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», вимоги яких акцептовані Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, пред’являється Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. В такому випадку Фонд гарантування вкладів фізичних осіб набуває статусу цивільного позивача, який зберігається за ним після припинення неплатоспроможного банку або банку, щодо якого було прийнято рішення про ліквідацію з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», як юридичної особи».

 

Як відомо, кредиторами банку є юридичні або фізичні особи, які мають документально підтверджені вимоги до банку щодо його майнових зобов’язань.

Кредитори мають право заявити Фонду про свої вимоги до банку після прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

У випадку вчинення банком, віднесеного до категорії неплатоспроможних, кримінального правопорушення, або іншого суспільно-небезпечного діяння, яке завдало матеріальних збитків або моральної шкоди юридичній або фізичній особі, — що, на жаль, є доволі поширеним явищем (зовсім нещодавно освітлювали тему про банківське шахрайство), постраждала особа може захистити та відновити своє порушене право шляхом подання цивільного позову в межах кримінального провадження, а цивільним позивачем виступить Фонд гарантування вкладів фізичних осіб особистою персоною.

Будь-яка ініціатива – карається виконанням, законодавча ініціатива – не виключення, оскільки зміною однієї норми в Кримінальному процесуальному кодексі України захистити банківських кредиторів складно, необхідна більш масштабна законотворча робота, проте слід зазначити, що на папері Законопроект № 4547, який протягом найближчих одного-двох місяців стане Законом, виглядає цікаво та перспективно, але оцінку ефективності будь-якому закону ставить лише час та судова практика.

Федоров О.В., юрисконсульт ТОВ «Факторингова Компанія «Стандарт Кепітал»»

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *