Мораторій на стягнення боргів продовжили на півроку

З моменту, як в 2018 році набув чинності «Кодекс України з процедур банкрутства», в Україні тривав 18-місячний мораторій на стягнення майна за борги за кредитами у іноземній валюті. Термін дії мораторію збігав 21 жовтня 2020 року. 16 липня 2020 року Верховна рада спробувала продовжити цей мораторій до 1 січня 2022 року, прийнявши резонансний популістський закон № 3640. Проте, президент ветував цей закон, назвавши його «неконституційним» та таким, що «не відповідає принципам юридичної визначеності, ясності і недвозначності правової норми, що є складовою конституційного принципу верховенства права». Висловивши низку зауважень, президент відправив законопроект назад до парламенту, на доопрацювання.

Головною проблемою законопроекту слід вважати положення, яке унеможливлює примусове відчуження майна без згоди власника за кредитним договором. Саме ця норма викликала широке обговорення. Вона дозволяє неоднозначно трактувати закон, і одночасно унеможливлює кредитним установам отримати забезпечення за кредитними договорами. Тому в перспективі нас чекав правовий колапс помножений на порушення конституційного принципу обов’язковості виконання судових рішень.

16 вересня Верховна рада знову розглянула відредагований закон № 3640. В новій редакції розширили предмет мораторію, з більш чіткими визначенням ключових положень. Отже, подивимось, що саме чекає українських боржників:

  1. Мораторій, що діє наразі, продовжили, але не до 1 січня 2022 року, як хотіли раніше, а лише на півроку. Звісно, з моменту закінчення терміну дії наявного мораторію. Загалом, мораторій буде діяти до 21 квітня 2021 року.
  2. З закону прибрали пункт, який забороняв примусове стягнення (відчуження без згоди власника) інше майно (або майнові права), в тому числі за договорами застави/іпотеки або згідно кредитного договору.
  3. Під час дії мораторію не будуть забирати єдине житло боржника, яке було заставлене в якості забезпечення позики за валютним кредитом.

Отже, фактично головним результатом є продовження терміну дії мораторію ще на півроку.

З точки зору валютних позичальників, що опинились в скрутному становищі внаслідок економічної кризи, це не так вже й погано. З іншого боку, інтереси кредиторів знову не враховані! Наслідки передбачити не важко – продовження стагнації кредитно-банківської сфери. За даними НБУ наразі нараховується 44 000 проблемних кредитних договорів, на загальну суму 29 млрд. гривень. І оскільки руки у банків виявились зв’язаними ще на півроку, то очікувати повернення цих коштів в обіг не приходиться. Як наслідок, фінансові установи не будуть зацікавлені видавати нові іпотечні кредити. Недарма НБУ закликав не приймати даний закон.

Тепер подивимось, чи підпише президент оновлений закон, чим безумовно відкладе до 1 січня 2022 року розрекламовану в ЗМІ доступну іпотеку для населення під 10%, та в черговий раз поставить на паузу виконання основного зобов’язання перед кредиторами в Україні.

Володимир Поляков, директор ТОВ «ФК «Стандарт Кепітал»

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *