Оцінка іпотечного майна для факторингу

Описуючи покроковий механізм зняття обтяження з нерухомості, що перебуває в іпотеці, ми окремо згадували про необхідність оцінки майна. Оскільки зазвичай до цього питання нерідко ставляться легковажно, розкриємо його детальніше.

 

Чому оцінка майна важлива для здійснення факторингових операцій?

 

Оцінка предмета іпотеки є неминучим процесом під час аналізу кредитного зобов’язання боржника. Вона буває двох типів:

  • А) попередньою, яка проводиться уповноваженими особами факторингової компанії. Її мета сформувати попередній аналіз активу з ціллю визначити розмір боргових зобов’язань позичальника, які будуть «перекриті» іпотекою шляхом звернення стягнення на неї. Крім того, така оцінка може слугувати основою для формування пропозиції банку викупити відповідне право вимоги.
  • Б) професійною, яку проводять суб’єкти професійної оціночної діяльності, відповідно до умов Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Тобто це професійний оцінщик, який має професійну ліцензію на таку діяльність.

Незалежна, професійна оцінка необхідна для здійснення реєстрації права власності на квартиру чи іншу нерухоміcть, що знаходиться в іпотеці, за іншою, аніж боржник особою, в рахунок погашення його заборгованості за кредитним договором. Зокрема, відповідно до статті 38 Закону України «Про іпотеку»:

«Ціна продажу предмета іпотеки встановлюється за згодою між іпотекодавцем і іпотекодержателем або на підставі оцінки майна суб’єктом оціночної діяльності, на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна.»

І саме професійний оцінщик знає ці «звичайні ціни» та допоможе правильно оцінити нерухомість, щоб уникнути претензій з усіх сторін.

Нюанси оцінки нерухомості для факторингу

 

За наслідком проведення професійної оцінки, оцінщик формує звіт про оцінку майна, з висновками про його вартість. Цей документ підтверджує офіційний факт оцінки. Відповідно до «Порядку  державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. № 553), термін дії цього звіту не повинен перевищувати 90 днів. Якщо сталося перевищення, то оцінку потрібно робити знову. Щоб цього уникнути – уважно слухайте поради фахівців факторингової компанії – вони підкажуть, коли найкраще зробити оцінку.

Коли звернення стягнення на предмет іпотеки відбувається в межах Закону України «Про виконавче провадження», тобто через прилюдні торги, то професійна оцінка також є необхідною справою. Вона допоможе визначити цінність предмета іпотеки, для формування початкової вартості на торгах.

 

Документи для оцінки нерухомого майна

 

Для здійснення незалежної фахової оцінки квартири чи іншої нерухомості, Вам знадобляться такі документи:

  1. технічний паспорт на нерухомість;
  2. документ, який підтверджує право власності заявника на нерухоме майно (зокрема, договір купівлі-продажу, договір дарування, міни тощо);
  3. документ, який посвідчує особу заявника (паспорт, довідка про реєстраційний номер облікової картки платника податку).

 

На консультації у факторинговій компанії Ви отримаєте повний пакет рекомендацій щодо швидкого збору цих документів. Це необхідно, бо нерідко в клієнтів виникають проблеми з технічним паспортом об’єкту.

В цілому, оцінка нерухомості – це регулярний і одночасно важливий момент у будь-якій факторинговій операції. Нехтувати оцінкою нерухомості не можна, інакше, можуть виникнути питання до законності процедури факторингу. Проте, Вам не потрібно буде особисто перейматися цим питанням. Факторингова компанія сама все організує і здійснить, суто у рамках норм чинного законодавства.

Вікторія Куракіна, адвокат, провідний юрисконсульт ТОВ «ФК «Стандарт Кепітал»

 

 

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *