Позика та Кредит: в чому відмінність між ними?

В нашому блозі ми часто застосовуємо такі поняття, як «Позика» та «Кредит», проте жодного разу ми не розповідали, що приховано за цими правовідносинами, яке вони мають значення, та в яких випадках застосовуються. Враховуючи, що наші читачі вже неодноразово запитували нас, «що таке кредит та чим він відрізняється від позики?», вирішили окремо розкрити всі ці питання.

Якщо спиратися на наукову літературу, то дослідники вважають, що первинною за своєю природою є позика. Буквально позика – це передача однією стороною іншій грошових коштів або речей (при цьому ці речі не повинні бути визначені індивідуальними ознаками, тобто мають бути замінні за своєю суттю). При цьому сторона, якій передали кошти або інше майно зобов’язана повернути ці кошти або речі (того же роду та у тій же кількості). Тому особа, що надає кошти називається Позикодавцем, а та, що бере Позичальником, що в принципі є логічним.

Договір позики є дуже вільним за своєю суттю. Так за ним можуть бути встановлені проценти, штрафи за непогашення заборгованості перед Позикодавцем та пеня. Проте, ці умови можуть і не встановлюватись, а отже процентів, штрафів та пені при погашення не буде нараховано. Все залежить від домовленості між Позикодавцем та Позичальником.

Втім, існують і виключення – це сума позики та суб’єкт, тобто особа яка бере позику. Так починаючи з суми у 170 гривень договір обов’язково повинен мати письмову форму. Тут необхідно звернути увагу, якщо Ви бажаєте, позичити велику суму та напевно її отримати, то Вам необхідно звернутись за допомогою до кваліфікованого юриста. Письмова форма повинна мати обов’язкові відомості, без яких повернення позичених коштів або речей буде ускладнене.

Відсотки позики

Відсотки зазначаються у випадках:

  1. укладення договору із суб’єктом, який є юридичною особою;
  2. сума позики перевищує 850 грн;
  3. позика надається у грошовій формі.

В інших випадках нарахування відсотків неможливо.

Зокрема, якщо в позику надається річь, яка визначена родовими ознаками, наприклад баран, то відсотки можуть нараховуватись не в грошовій формі, а лише у вигляді тієї же речі, що була передана у позику. Тобто за рік користування бараном Позичальник повинен би був повернути ще одного барана. Однак якщо він поверне борг достроково, протягом шести місяців, то він буде зобов’язаний надати лише пів барана. А так як баран надавався живим, то і сплачувати відсотки необхідно у тій же формі та якості, що і основне зобов’язання, тобто пів барана також повинно бути живі. Звісно, все це жартома, проте цей приклад чудово ілюструє сутність роботи механізму позики в випадку негрошового позичання.

Відмінності Кредиту від Позики

На відміну від позики кредитний договір може укладатись між  фінансовою установою та іншою особою (позичальник), при цьому фінансова установа або Банк надає грошові кошти позичальнику, який зобов’язується повернути кредитні кошти та сплатити проценти за ними.

Таким чином, кредитні правовідносини суттєво відрізняються від відносин позики. Однак законодавчі положення про Позику можна застосовувати до кредитних  відносин.

Для більш наочного відмежування кредитних правовідносин та правовідносин з позики ми визначимо особливості кредитних правовідносин. Вони:

  1. мають чітко встановлених суб’єктів (кредитором може бути виключно Банк або інша фінансова установа, причому не всі фінансові установи мають право на надання кредитних коштів);
  2. надається виключно у грошовій формі;
  3. обов’язкова сплата відсотків, за користування кредитними коштами;
  4. має виключно письмову форму укладення договору.

У випадку Позики та Кредиту, в незалежності від того, в якості кого ви виступаєте в таких правовідносинах, радимо Вам користуватись юридичною допомогою. Це гарантує належну сплату боргів, відсотків та спокій для всіх учасників угоди.

Молдованов Д.В., провідний юрисконсульт ТОВ «ФК «Стандарт Кепітал»

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *