Продавати землю – тільки через електронний аукціон!

З 1 липня 2021 року в Україні можна буде легально продавати і купувати землю сільськогосподарського призначення. Проте це не єдина законодавча зміна в питанні купівлі-продажу землі. 18 травня Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони» (законопроект № 2195).

Отже, які зміни на нас чекають? Дуже суттєві, бо відтепер продаж, взяття в оренду чи суперфіцію земельних ділянок державної та комунальної власності буде можливим виключно через електронні аукціони в реальному часі.

Порядок здійснення торгів викладено в новій редакції статті 135 Земельного кодексу України. Там же наведено перелік, де  проведення земельних торгів визначається обов’язковим. До цього переліку входить:

  • продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передача їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування;
  • продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення всіх форм власності;
  • продаж земельних ділянок та прав на користування ними державним чи приватним виконавцем, під час виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Якщо земля перебуває в приватній власності, то вона може бути реалізована на земельних торгах виключно за бажанням її господаря. Виключення складають випадки, що підлягають примусовому виконанню в рамках Виконавчого провадження.

Тобто, при бажанні купити чи взяти в оренду землю, відтепер Вам не потрібно їхати до територіальної громади та брати участь в аукціоні за місцезнаходженням ділянки. Законотворці все значно спростили. Відтак, цінові пропозиції робляться онлайн.

За наслідками здійсненого аукціону, укладається договір купівлі-продажу чи користування ділянкою з переможцем торгів. Для перемоги просто потрібно запропонувати найвищу ціну.

Електронний аукціон для продажу землі

Підкреслимо, що наразі існують певні прогалини в правильному розумінні механізму з боку організації процесу торгів – від підготовчої стадії до їх завершення. До того ж, новим законом не охоплено деталей, не уточнено платформу, на якій планується процес проведення вказаних електронних аукціонів. А відтак, ми з Вами чекаємо наступних змін до законодавчих актів що регулюють продаж земельних ділянок чи надання прав користування ними.

Ймовірно, прийняття змін до земельного закону та їх втілення на практиці стане стартом для можливості реалізовувати землі сільськогосподарського призначення і приватним особам. А це, в свою чергу, дасть можливість для придбання такої землі більшому колу осіб. А може й прискорити купівлю сільськогосподарських земель великими Агрохолдингами, бо останні мають значно більшу фінансову платоспроможність ніж пересічний український фермер.

Маємо надію, що до настання такого моменту законотворці врегулюють це питання в бік справедливості до простого громадянина. Це спростить процедуру реалізації земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в заставі як забезпечення виконання кредитних зобов’язань. А поки, будемо пристосовуватися до нововведень продажу земель сільськогосподарського призначення  через систему електронних торгів.

В підсумок зазначимо, що при наявності у Вас бажання спробувати себе на електронному земельному аукціоні  та придбати земельну ділянку, або ж Ви є стороною продажу земельної ділянки в рамках Закону «Про виконавче провадження», але Ви не впевнені або не знаєте, з чого почати — буде доречно звернутися  до професіоналів, які супроводять та захистять Ваші інтереси!

Капустіна О., провідний юрисконсульт Факторингової компанії «Стандарт Кепітал»

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *