Три варіанти дій по стягненню заборгованості з боржника

Досить часто кредитор стикається із проблемою: боржник не бажає віддавати заборгованість за договором поставки, позики, кредиту, трудовому договору чи будь якому іншому. Що робити в такому випадку? Ми ретельно проаналізували практику ведення подібних справ та виокремили де-кілька стадій, які допоможуть кредитору отримати свої законні гроші.

Стадія 1: Досудова

Вона є обов’язковою. Від правильності та оперативності проведення дій в цій стадії залежить необхідність подальшого врегулюванні питання про стягнення заборгованості. Зокрема судового. На досудовій стадії необхідно:

  • Правильно вирахувати суму заборгованості (підрахування має відповідати законодавчим нормам);
  • Зібрати інформацію про боржника (місце проживання, місце роботи, сімейний стан, наявність рухомого, не рухомого майна, по можливості, наявність рахунків у банках).

Надалі між сторонами проходять перемовини та претензійна переписка. Існує два варіанта дій у даній стадії:

  • Непрямий. При обранні цього варіанта кредитор або компанія, яка супроводжує діяльність із стягнення заборгованості, застосовує наступні засоби: надсилання письмових повідомлень з вимогою погасити заборгованість; телефонні перемови з боржником, членами його родини, сусідами; відправлення СМС сповіщень. Вказані заходи доцільно застосовувати до 60 днів. Понад цей термін їх можна вважати безрезультатними. Після цього стає необхідним застосувати більш дієві заходи впливу на боржника.
  • Прямий. Цей варіант полягає у безпосередній зустрічі спеціаліста з боржником. Цьому передує непрямий засіб взаємодії, проте безпосередній контакт є логічною послідовністю. На зустрічі кредитор пояснює боржнику можливі шляхи погашення заборгованості та пошук варіантів для позитивного для обох сторін виходу з ситуації. Зазвичай на цій стадії відбувається погашення заборгованості або перші позитивні рухи в цю сторону.

Стадія 2: Судова

Якщо боржник добровільно не бажає погашати заборгованість, то кредитор переходить до наступної стадії. В першу чергу це — подання позову до суду. В рамках забезпечення позову необхідно просити суд накласти арешт на все майно боржника та на банківські рахунки. Це потрібно зробити тому, що завжди існує можливість натрапити на недобросовісних боржників, які відразу після надходження позову будуть намагатись продати або переписати все своє майно та спорожнити банківські рахунки.

Крім того, для написання якісного позову необхідно скористуватись допомогою юристів, які розуміють особливості стягнення заборгованостей. В цьому випадку слід вказати розрахунок судових витрат та просити суд, у разі позитивного вирішення спору, стягнути судові витрати та витрати на правову допомогу з боржника. Зазначена стадія включає:

  • Написання позову, збір документів, які підтверджують наявність заборгованості;
  • Направлення позову до суду;
  • Супроводження позову (написання клопотань, заяв, реагування на відзиви, представлення кредитора в суді).

Стадія 3: Позасудова (відкриття виконавчого провадження)

Вказана стадія полягає у тісній взаємодії з Державною виконавчою службою України або приватним виконавцем. Як і попередні, ця стадія має свої особливості. Хоча вона і є завершальною, однак кредитору не слід на ній розслаблятись. Від дотримання певного порядку та вчинення окремих дій на цій стадії залежить не лише швидкість, але і взагалі гарантія повернення коштів.

Отже будьте обережні з людьми, котрим позичаєте кошти. А якщо так склалось, що з яких-небудь причин боржник не бажає вам повертати гроші та є необхідність для пошуку юристів, котрі вам допоможуть повернути ваше, то майте справу лише з професіоналами своєї роботи. Такими, як фахівці ТОВ «Факторингова компанія «Стандарт Кепітал».

Молдованов Д.В., Ph.D., провідний юрисконсульт ТОВ «ФК «Стандарт Кепітал»

 

 

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *