Як закон «Про Іпотеку» допомагає стягувати борги

Українське прислів’я каже «Не думай, як би взяти, а думай, як би віддати». Шкода, що деякі позичальники, часто нехтують народною мудрістю. І спочатку беруть у борг гроші, радіють новим «багатствам», а повертати не дуже поспішають, відкладаючи на потім. А борг росте, набігають відсотки, і сума до повернення стає непристойно великою.

Впевненості у своїй безкарності за неповернені кредити боржникам додають законотворці, приймаючи закони на кшталт Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті». І з одного боку нібито він покликаний захистити позичальників в період кризи, втім з іншого – є «чарівною паличкою» для  недобропорядних позичальників, житлове майно яких виступає забезпеченням у валютних кредитах.

Та ми не радимо боржникам розслаблятися, бо борги повертати все одно доведеться. У кредитора, він же іпотекодержатель, є достатньо законних важелів для вирішення питань з боржниками. І якщо останній не виконує свої зобов’язання за підписаними кредитними договорами, які були забезпечені нерухомістю, іпотекодержатель має можливість повернути борг повністю або частково. Останнє залежить від суми позики та ціни заставленого майна (предмет іпотеки).

Інструменти стягнення боргу

Законодавство у вигляді Закону України «Про іпотеку» і низки інших законодавчих актів, передбачає наступні засоби повернення боргу кредитору:

 1. Стати власником предмету іпотеки, застосувавши ст. 37 закону «Про іпотеку»;
 2. Продати предмет іпотеки юридичній чи фізичній особі;
 3. Звернутися до нотаріуса, що вчинить виконавчий напис на відповідних документах, і тим самим закріпить розмір заборгованості боржника;
 4. Подати позов до суду з вимогою стягнути предмет іпотеки;
 5. Подати судовий позов про стягнення заборгованості за кредитним договором.

Як бачимо  способів захисту у позикодавця достатньо і кожен має свої особливості. Тому пропонуємо розпочати їх розгляд з першого способу та  розібратися за яких обставин та маючи «на руках», які документи стягувач стає власником нерухомого майна непорядного позичальника.

Перший спосіб, що передбачається статтею 37 іпотечного закону найбільше конкретизує та виставляє ряд вимог за яких, Стягувач/Іпотекодержатель має право зареєструвати у законному порядку за собою право власності на майно боржника, що перебуває в іпотеці.

Документи, щоб стягнути предмет іпотеки

Державна реєстрація права власності на забезпечене майно вимагає, щоб іпотекодержатель надав реєстратору наступні документи:

 1. Заява за якою проводиться державна реєстрація прав, формується безпосередньо державним реєстратором або нотаріусом.
 2. Оригінали установчих документів юридичної особи-іпотекодержателя. Це статут, опис до статуту та останній Витяг з ЄДР. Останній не є обов’язковим, проте його нерідко вимагають для «перевірки останніх даних», то ж краще відразу підстрахуватися і мати його з собою.
 3. Оригінали документів, що підтверджують повноваження представника. Це паспорт, ідентифікаційний код (РНОКПП), оригінал довіреності (якщо потрібна). Якщо представник є керівником юридичної особи, потрібно надати наказ про призначення, протокол зборів або рішення учасника тощо.
 4. Договір про задоволення вимог іпотекодержателя укладений між заставодавцем та заставодержателем чи договір іпотеки, в якому зазначено, що борг можна погасити шляхом передачі права власності на предмет іпотеки, в рахунок погашення грошового зобов’язання.
 5. Висновок щодо реальної вартості об’єкта нерухомості виготовлений та зареєстрований сертифікованим суб’єктом оціночної діяльності.
 6. Копія письмової вимоги в якій зазначено про порушення грошових зобов’язань з повернення коштів за кредитним договором з проханням погашенням боргу та/або положень встановлених у договорі забезпечення, надісланої іпотекодержателем іпотекодавцю та боржникові, якщо він є відмінним від іпотекодавця.
 7. Відповідні завірені іпотекодержателем копії документів оператора поштового-зв’язку чи паперові копії електронних документів, що можуть підтвердити отримання, відмову від отримання іпотекодавцем, або ж про неотримання ним надісланої належним чином вимоги про усунення порушення основного зобов’язання. Це важливий пункт, оскільки реєстрація права власності може бути проведена лише після закінчення 30-тиденного строку від дати одержання Іпотекодавцем-адресатом вимоги, за умови що така вимога не містить інший строк, триваліший від встановленого законом.
 8. Довідка іпотекодержателя/позичальника, в якій має бути вказано:
 • розмір боргу;
 • розмір вартості майна, який здійснює ліцензований оцінщик. Оцінка не має бути здійснена раніше ніж 90 днів до дати перереєстрації власника на Іпотекодержателя;
 1. Заставна (коли її видача передбачена законом);
 2. Заява-згода іпотекодавця на набуття іпотекодержателем права власності на предмет іпотеки, засвідчена нотаріально (у випадку, якщо майно потрапляє під мораторність)
 3. Якщо заставою є земельна ділянка, обов’язково має бути Витяг з ДЗК з даними усіма даними по земельній ділянці.

Всі документи потрібно мати в оригіналі та додатково ще належним чином завірені копії.

Звертаємо Вашу увагу, що факт заборони відчуження чи арешту майна, що суд наклав для забезпечення позову про стягнення грошей з боржника, не є перепоною для реалізації майна. Покупець цього майна отримає права власності на нього, без якихось обтяжень.

Термін державної реєстрації заяви – 5 робочих днів, зі сплатою адміністративного збору у сумі 230 грн. (з 1 січня 2021 року). Проте за бажанням є можливість прискорити реєстрацію сплативши збір за підвищеною ставкою:

 • 2 робочі дні – 2270 грн.
 • 1 робочий день – 4540 грн.
 • 2 години – 11 350 грн.

Додатково оплачуються послуги нотаріуса, якщо реєстрація здійснюється через нього (за домовленістю). Якщо реєструється нерухомість (окрім земельної ділянки), то додатково сплачується 1% до Пенсійного фонду України.

Людмила Колєсник, провідний юрисконсульт ФК «Стандарт Кепітал»

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *