Заходи забезпечення позову при стягненні боргу

Як забезпечити можливість дійсного виконання судового рішення у майнових спорах? Як застерегти оспорюване майно від передчасного продажу? Чи необхідно позивачу перейматися за збереження майна, яке оспорюється? Чи потрібно турбуватись про можливість боржника сплатити борг, якщо ви вже подали позов та вважаєте, що правда на вашому боці?

Всі ці питання знайомі кожному, хто хоча б раз стикався зі стягненням боргів та заставного майна, яким забезпечувалась позика. Тому якщо Ви прагнете захистити свої права, радимо завчасно потурбуватись про документальну складову справи, щоб надати суду всі необхідні докази вашої правоти. Також потрібно заручитись підтримкою фахового юриста, фахівця зі стягнення боргів. Після цього можна бути впевненим, що судове рішення буде прийнято на вашу користь. І ось у цей момент і потрібно буде подбати про забезпечення позову.

Як вказує народна мудрість «Порятунок потопаючих – це справа самих потопаючих». І українська правова система якраз це підтверджує. Тому, якщо Ви бажаєте, щоб рішення суду в майбутньому було виконано, необхідно почати турбуватись про це ще до подання позовної заяви.

Стаття 150 Цивільного процесуального кодексу України містить вичерпний перелік видів забезпечення позову. Їх зміст зводиться до наступного:

  • накладенням арешту на грошові кошти та / або майно;
  • заборона вчиняти певні дії;
  • обов’язок вчинити певні дії.

Таким чином, при забезпеченні позову суд вживає заходи, щодо охорони прав та інтересів позивача від можливих або явних недобросовісних дій з боку відповідача. Це робиться для того, щоб забезпечити реальне виконання судового рішення, за умови його прийняття на користь позивача.

У зв’язку із чим забезпечення позову можна розглядати, як умисне обмеження прав відповідача заради можливого майбутнього блага позивача.

Тому, коли у Вас є аргументовані побоювання того, що відповідач завадить або ускладнить виконання рішення суду (продасть оспорюване майно, переведе  або витратить всі свої кошти, штучно доведе себе до стану банкрута або інше)  необхідно завчасно зробити все для того, щоб захистити себе.

Захист інтересів позивача при стягненні боргів

Що необхідно зробити для того, щоб забезпечити можливість майбутнього торжества справедливості?   В першу чергу визначити, чим саме відповідач може завадити реалізації майбутнього судового рішення. Що конкретно він вчинить? Зазначені обставини необхідно буде описати в клопотанні, яке буде подано до суду. Окрім цього, для впевненості у тому, що суд дійсно задовольнить Ваше клопотання та забезпечить у повній мірі позов, необхідно довести реальну можливість настання тих обставин на які Ви спираєтесь. Так надати суду докази спроби відповідача позбутись оспорюваного об’єкту. Після цього суд винесе рішення, що обмежить право відповідача розпоряджатися майном.

Важливо:

при обранні в клопотанні запобіжного заходу, необхідно враховувати ту обставину, що заходи забезпечення, які ви обираєте повинні бути співмірними тим негативним наслідкам, які можуть настати у зв’язку із невжиттям цих заходів. Це робиться задля усунення великої шкоди правам відповідача, які можуть бути допущенні при накладенні забезпечувальних заходів

Проте, останнім часом Верховний Суд говорить, що при застосуванні заходів забезпечення позову, відповідач великої шкоди не зазнає, адже обмежується лише його право розпорядження майном. Так відповідач не позбавляється та не обмежується в праві володіння та користування.

І на останнє необхідно зазначити, що такий захід, як забезпечення позову застосовується лише відносно відповідача.

Таким чином, підсумуємо, основні умови забезпечення позову:

  1. обставини, на які посилається позивач та які загрожують майбутньому виконанні судового рішення мають бути реальні;
  2. заходи забезпечення повинні бути співмірні тій загрозі, яка може статись, у разі не застосування таких заходів;
  3. заходи забезпечення позову застосовуються відносно відповідача.

Отже, користуйтесь своїми правами, захищайте себе та своїх рідних та нехай Вас захищає Закон. А ми в будь-який момент готові цьому посприяти і захистити Ваші інтереси!

Молдованов Д.В., Ph.D., старший юрисконсульт Факторингової компанії «Стандарт Кепітал»

 

 

 

 

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *